bg
Anasayfa
Firmalar
İlanlar
Ürünler
Detaylı Ara

Kamkat | Nail TOPÇU

İslampaşa Mahallesi Merkez/Rize
Tel: 0464 21 321 95 Fax:05346346888 Cep:05334337564
Üye
Kamkat
1408109372_Screenshot_3.png

Yetkili Adı
: Nail TOPÇU
Adres
İslampaşa Mahallesi
Şehir/İlçe
:

Rize / Merkez

Telefon
: 0464 21 321 95
Cep Tel
: 05334337564
Faks
: 05346346888
Sektörler
: Tarım Ürünleri,Üreticiler,Satıcılar
Email
: bilgi@kamkat.com
Web
: www.kamkat.com
Facebook
:
Özel mesaj Özel mesaj
Bu firma toplamda 2515 kez ziyaret edildi.
Hakkımızda

Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer. Ama limon ve portakalın kabuğunu soyarak yersiniz; kamkatın kabuğunu soymanıza gerek yoktur, meyveyi bütün olarak yemeniz gerekmektedir. Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun süre gitmez.

Kamkat, çiğ olarak tüketilebilindiği gibi, reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılır. Çin lokantalarında yemeğin sonunda yenen bir tatlı çeşidi. Kamkat C vitamini yönünden zengin bir bitki. 100 gramında 43.9 miligram C vitamini var. Kas ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. Yine 100 gramı yendiğinde 71 kilokalori enerji ve 1,88 gram protein veriyor.

Kamkat, "turunçgiller ailesinin küçük mücevheri" olarak adlandırılıyor. Bizim kamkat adını verdiğimiz bu meyve, bilim dünyasında "fortunella" olarak adlandırılıyor. Fortunella adını, 1812 - 1880 yılları arasında yaşamış İskoçyalı bahçecilik uzmanı Robert Fortune'un soyadından köken alıyor. Robert Fortune, Çin'de yaşadığı yıllarda sürekli ilginç bitkileri toplamış ve İngiltere'ye dönüşünde de bu koleksiyonunu beraberinde getirmiş. Batı dünyası, bu birikimin içinde yer alan kamkatla, Fortune sayesinde tanışmış. Onu onurlandırmak amacıyla, bu bitkilerin cins adına Fortunella deniyor. Dünya halkları arasında da "kumquat ya da komquot" adlarıyla anılan meyveye "altın portakal" diyenler de var

19. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika'ya giren kamkat, seralarda ve saksıda yetiştiriliyor. Hatta günümüzde süs bitkisi olarak balkonlarda, bahçelerde çevre düzenlemesinde de kullanılıyor. Dünyada Çin, Japonya, Amerika'da yaygın olark; daha küçük ölçekte Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya; Güney Hindistan'da da yalnızca deniz seviyesinden yüksek yerlerde yetiştiriliyor. Avustralya ve Güney Afrika'daysa sınırlı olarak kültüre alınıyor.

- Dünya da satışa sunuluş şekli genelde meyvesiz olaraktır.

 

 

 

 

 

 

     

- Yetiştirici ülkelerin başında Japonya gelmektedir.

 - İnternet dünyasında saksıda 60$ satılmaktadır.

- Türkiye'de meyvesiz olarak, meyve vereceğide belirsiz olarak 50 milyon civarında satılmaktadır.

 - Rize de satışa sunuluşu- meyveli olarak yapılmaktadır.
- Bazı illerimizde çiçekçiler Rize'den Kamkatları temin etmektedir.
 - Saksılık kamkat fidanlarını bu kadar meyveli olarak Rize'nin haricinde hiç bir yerde bulmanız mümkün değildir. Çiçekçinize Rize'den gelip gelmediğini sormanıza gerek bile kalmayacak, çünkü ağaç üzerindeki meyveler size ben Rize'den geldim veya gelmedim diyecek.
 

 - Kamkat genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir.

- C vitamini  bakımından zengindir.

- Kabuğu ile beraber yenildiğinde gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır.

- Tansiyonu ve kolestrolü düşürür.

- Reçel ve marmelatı yapılır, çok değişik bir aroması vardır.

- Meyve suyu ve sos olarak kullanılır.

- Dünya'nın en pahalı restaurantlarında tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır.

- Alkollü içki masalarının bulunmaz çok değerli mezesidir.

- Meyve kısmı asitli, kabuk kısmı tatlı olan kamkatın aroması, yağlı yemeklerde çok iyi uyum sağlar.

- Kamkatın en önemli özelliklerinden biride süs bitkisi olarak kullanılmasıdır.

- Uzun yıllar değeri bilinmeyen ve son yıllarda özellikleri belirlenen kamkatın süs bitkisi olarak evlerin balkonlarında, çevre düzenlemesinde, yazlık bina ve villaların bahçelerinde kullanabilinecek tek narenciye çeşididir.

- Türkiye'de hangi sanatçıların balkonunda, arka bahçesinde Kamkat Meyvesi olduğunu bir bilseniz ....

- Ya peki hangi siyasilerinnin evinde Kamkat olduğunu biliyor musunuz?

- Kamkat, Turunçgiller içinde küçük mücevher olarak adlandırılır.Anavatanının Çin olduğuna inanılır.

- Kamkat Çincede altın portakal manasına gelir "gold orange".

- Dünyada kabuğu ile beraber yenilen tek narenciye çeşididir.

 

- Evlerde, salonlarda, balkonlarda yetiştirilebilen belki de tek meyve ağacı kamkatdır. Minyatür portakal olarak da bilinen kamkat, hem vitamin kaynağı hem de süs bitkisi olarak 5 yıldızlı otellerin iç mekan düzenlemesinde peyzaj malzemesi olarakda kullanılmaktadır.

- Batı dünyası ile tanışması 19.yüzyıl ortalarında olmuştur.

- Dünya da, Çin, Japonya, Amerika, Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Güney Hindistan da yetişir. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmeye çalışıldıysa en iyi meyve oluşumu  Rize ilinde sağlanmıştır.

- Rize'ye 50-60 yıl önce Batum'dan gelmiş olan Kamkat  uzun zaman nasıl değerlendirileceği bilinememiştir.

- Ülkemize Japonya dan gelen meyveleri, İstanbul -Bursa gibi büyük şehirlerimizin marketlerinde yüksek fiyatla satışa sunulmuş değeri ve özellikleri bilinmediğinden talep görmemiştir.

 

 - Gürcistan sınırının açılması ile birlikte, gerek ülkemize gelen yabancılar gerekse Gürcistan'a gidenler bu meyveyi orada da görmüş, fiyatının Rusya'da 6 dolar olduğunu görmeleri ve Ruslar tarafından bu meyveye Doktor  denilmesi üzerine üretime başlanmıştır.