bg
Anasayfa
Firmalar
İlanlar
Ürünler
Detaylı Ara

Malatya Organik Tarım |

Mehmet Buyruk Caddesi Turgut Özal Cami Karşısı No:33 Merkez/Malatya
Tel: 0-422-3239262 (pbx) Fax:0-422-3245274 Cep:
Üye
Malatya Organik Tarım
1408088274_Screenshot_5.png

Yetkili Adı
:
Adres
Mehmet Buyruk Caddesi Turgut Özal Cami Karşısı No:33
Şehir/İlçe
:

Malatya / Merkez

Telefon
: 0-422-3239262 (pbx)
Cep Tel
:
Faks
: 0-422-3245274
Sektörler
: Tarım Ürünleri,Üreticiler,Satıcılar
Email
: info@malatyaorganik.com.tr
Web
: www.malatyaorganik.com
Facebook
:
Özel mesaj Özel mesaj
Bu firma toplamda 2542 kez ziyaret edildi.
Hakkımızda
Malatya Organik Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş (Mortarım ) 2005 yılında  kurulmuştur. 1.171 dekar arazi alınarak ilk aşamada genellikle kayısı fidanı dikimine gidilmiştir. Süreç içerisinde yer bitkileri yetiştirilmesi ve süt hayvancılığına da geçilmiştir. Son olarak 2009 yılında 1.150 dekar arazide ilave edilerek, dikilen fidan sayısı 15.000 adede, arazi büyüklüğü 2.300 dekara (230 hektar) çıkarılmıştır. Şirketimiz, organik tarım geçiş sürecini başarılı bir şekilde tamamlamış ve % 100 organik üretime geçmiştir.
Mortarım A.Ş., sözleşmeli arıcılar ile birlikte organik karakovan petek balı üretimi de yapmaktadır. Mortarım A.Ş. üretmiş olduğu kendi ürünlerinin ve sözleşmeli çiftçilerden temin edilecek diğer ürünlerin sağlıklı ve hijyenik bir şekilde muhafaza edilebilmesi için Soğuk Hava Deposu inşa etmiş ve faaliyete geçirmiştir.Ayrıca gün kurusu kayısının üretiminden tüketimine kadar tüm aşamalarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde olması için Kayısı İşleme Tesisi kurmuştur. 
Çiftliğimiz, organik sertifika kuruluşu Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından sertifikalandırılmış olup, bu kuruluş tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Organik tarım esasları doğrultusunda, çiftliğimizdeki üretimin her aşamasında, kimyasal gübre, ilaç, hormon ve genetiği ile oynanmış tohum kullanılmamaktadır. 
 
Ürün Grupları
Organik Kayısı Fidanı
Organik Kayısı
Organik Kuruyemiş ve Çekirdekler
Organik Bal
Organik Ekmek Çeşitleri
Organik Bulgur & Bakliyat & Un
Organik Baharatlar
Organik Çaylar
Hediyelik Ürünler
Organik Zeytin Yağları
Organik Zeytin
Organik Yumurta
Bulgur&Bakliyat
Organik Pekmez-Ezme-Reçel
Organik Sirke ve Soslar
Kaya Tuzları
Eski Kaşar Peyniri
Taze Kaşar Peyniri
 
ORGANİK ÜRÜNLERİMİZ
                ORGANİK GÜN KURUSU KAYISI
Şirketimizin ana ürünlerinden biri olan gün kurusu kayısı, sertifikalı kayısı fidanlarının dikilmesiyle oluşturulan kayısı bahçelerinde, suni ve sentetik hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilen taze kayısıların güneşte kurutulması sonucu elde edilir. 
ORGANİK  KAYISI  ÇEKİRDEĞİ
Gün kurusu kayısı çekirdekleri çıkarıldıktan sonra Güneşte kurutulup  paketlenerek satışa sunulur.
ORGANİK UN
Organik sertifikalı tohum kullanılarak,suni gübre verilmeden,kontrollü ve sertifikalı olarak üretilen buğday, özenle hasat edilip,özü yanmasın diye su değirmeninde hiçbir ayrıştırmaya tabi tutulmadan öğütülür.Kraft ambalajlarda tüketiminize sunulur. Ayrıca, unumuz vazgeçilmez ekmeklerimizin en önemli lezzet kaynağıdır. 
ORGANİK PETEK BAL
Malatya Yamadağı ‘nda sözleşmeli arıcılar tarafından organik tarım esasları uygulanarak,sertifikasyon kuruluşunun denetimi ve kontrolü altında üretilmektedir
  ORGANİK  SÜZME BAL
Malatya Yamadağı ‘nda sözleşmeli arıcılar tarafından organik tarım esasları uygulanarak,sertifikasyon kuruluşunun denetimi ve kontrolü altında üretilmektedir.
ORGANİK TANDIR EKMEĞİ
Organik tandır ekmeğimiz,özel tandırlar da meşe odunu ateşinde pişirilir.Paketlenerek satışa sunulur.
               ORGANİK YUFKA EKMEĞİ
Organik yufka ekmeği meşe odununda, saclarda pişirilir.Paketlenerek satışa sunulur.
ORGANİK KEKİK
Malatya Yamadağı’nda toplanan kekikler tahlil edildikten sonra sertifikalandırılır ve organik tarıma uygun olarak ambalajlanıp satışa sunulur.
ORGANİK NANE
Organik üretilerek  toplanan nane  organik tarıma uygun olarak ambalajlanıp satışa sunulur.
ORGANİK PAPATYA
Birçok faydası bulunan papatyalar Kendi Arazimizde  özenle toplanıp, güneşte kurutulduktan sonra paketlenerek satışa sunulur.
ORGANİK PUL BİBER
Organik Biberlerden üretilen  Pul Biber tahlil edildikten sonra sertifikalandırılır ve organik tarıma uygun olarak ambalajlanıp satışa sunulur.
  ORGANİK ÇÖREK OTU
Organik olarak üretilen çörek otu organik tarıma uygun olarak ambalajlanıp satışa sunulur.
 
Mortarım Organik Gün Kurusu Kayısı 500 Gr
Alyattes Organik Zeytin 450 gr
Alyattes Sızma Zeytin Yağı 500 Ml
Aşıkzade Organik Taze Kara Üzüm Özü
Çaykur Organik Hemşin Çayı 400 Gr
Çaykur Organik Rize Çayı 400 gr
Çaykur Organik Zümrüt Yeşil Çay 125 gr
CEVİZLİ GÜN KURUSU KAYISI 250 GR
CEVİZLİ GÜN KURUSU KAYISI 500 GR
Dizem Organik Sızma Zeytinyağı 500 ml
Erzurum Sarı gelin Organik Yeşil Mercimek 1 kg
Erzurum Sarıgelin Organik Pirinç 1 kg
Eski Kaşar Peyniri 1 Kg
Fanus Organik Çiçek Balı 460 gr
Fanus Organik Çiçek Balı 850 gr
Grünn Organik Dut Pekmezi 380 gr
Grünn Organik Keçiboynuzu Pekmezi 380 gr
Grünn Organik Üzüm Pekmezi 380 gr
Kaşkar Taze Kaşar Peyniri 500Gr
Malatya Organik Gün Kurusu Kayısı 1 kg
Malatya Organik Gün Kurusu Kayısı 250 GR
Malatya Organik Gün Kurusu Kayısı 500 GR
Mortarım Organik Gün Kurusu Kayısı 1 Kg
Mortarım Organik Gün Kurusu Kayısı 250 Gr
Mortarım Organik Hediyelik 
Jelatinli Özel Gün Kurusu Kayısı
Mortarım Organik Karakovan Bal 1Kg
Mortarım Organik Kekik 100 g
Mortarım Organik Kepekli Tam Buğday Unu 1 Kg
Mortarım Organik Kepekli Tam Buğday Unu 2 Kg
Mortarım Organik Kepekli Tam Buğday Unu 4 Kg
Mortarım Organik Kırmızı Biber ( Acı) 100 gr
Mortarım Organik Nane 100 gr
Mortarım Organik Süzme Çiçek Balı 450 gr
Mortarım Organik Süzme Çiçek Balı 850 gr
Mortarım Sepetli Jelatinli Organik Gün Kurusu Kayısı 1 Kg
Mortarım Sepetli Jelatinli Organik Gün Kurusu Kayısı 1,5 Kg
Mortarım Sepetli Jelatinli Organik Gün Kurusu Kayısı 500 Gr
Organik Malatya Ekmeği ( Bilik Ekmek )
Purelife Himalaya Kristal Tuz 500 Gr.
SERTİFİKALI KAYISI FİDANI
Yerlim Organik Üzüm Sirkesi 500Ml
Yerlim Organik Elma Sirkesi 250 Ml
 
ORGANİK TARIMIN FAYDALARI 
Organik Gıda Ürünlerinin tercih edilme nedenlerini aşağıdaki 10 ana başlık altında özetleyebiliriz:
1- Gelecek Nesilleri Korumak
Gelecek nesilleri korumak için onlara sağlıklı besinler sunmak zorundayız. Bir çocuğun, gıda maddelerinde kansere neden olan pestisitlerden zarar görme riski, yetişkinlere göre daha fazla olduğu için, çocuğun gelecekteki sağlığı gıdaların doğru seçimine bağlıdır.
2- Toprak Erozyonunu Önlemek
Toprak, organik tarımda gıda zincirinin temelini oluşturmaktadır. Kimyasal gübreler ile bitki beslemenin alışkanlık haline getirildiği konvansiyonel tarımda, bozulan toprak yapısı rüzgar ya da su erozyonu ile kolayca kaybedilebilecek bir yapıya sokulmaktadır.
3- Su Kalitesini Korumak
Su, vücut ağırlığımızın ve gezegenimizin yüzde 70'ini oluşturmaktadır. Tarım ilaçları ve diğer kimyasalların yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına bulaşması ile dolaylı olarak ve içme sularına karışarak da direkt olarak, insanlar başta olmak üzere tüm canlıların hayatı tehlike altına girmektedir.
4- Enerji Tasarrufu
Modern tarım, diğer endüstri dallarında kullanılandan daha fazla benzin ve mazot tüketmektedir. Bu tüketim, kullanılan benzinli ve mazotlu tarım makineleriyle birlikte konvansiyonel tarım girdilerinden olan sentetik gübre ve ilaçların imalatı sırasında gerçekleşmektedir. Organik tarımdaki mekanizasyon, konvansiyonel tarımla karşılaştırıldığında çok daha azdır. En azından yabancı ot mücadelesinin elle yapılması, tarımsal ilaçlar ve kimyasal gübrelerin kullanılmaması, enerji tasarrufu sağlamaktadırAyrıca fosil yakıtların tarım endüstrisinde kullanılması, hem bunların kısa sürede tükenmesi hem de çevreyi kirletmesi yönünden dezavantajlı olması, bitkisel yağlardan elde edilen çevre dostu yakıtların kullanımının önemini gündeme getirmektedir. 
5- Kimyasal İlaç Kalıntılarından Arındırmak
Birçok tarım kimyasalı tescil edilmeden önce kanser ya da başka hastalıklara neden olup olmadıklarını tespit için araştırmalara tabi tutulmaktadır. Fakat bunlar, yaşayan canlıları yok etmek için üretildiklerinden, insanlara da zarar verme ihtimalleri yüksektir. Pestisitlerin kansere neden olma ihtimallerinin yanı sıra, doğum arazlarına, sinir sistemi ve genetik bozukluklara da neden olabildikleri tespit edilmiştir. Kullanılan sistemik (yani bitkinin bünyesine giren) pestisitler bu risklerin ana nedenidir.
6- Tarım Çalışanlarını Korumak
Özellikle tarım kimyasallarının yoğun ve kontrolsüz olarak kullanıldığı ülkelerde, tarım işçilerinin sağlıkları büyük risk altındadır. Bu kişilerin kansere yakalanma olasılıkları da yüksektir. Her yıl yaklaşık bir milyon kişinin tarım ilaçlarından zehirlendiği tahmin edilmektedir.
7- Dar Gelirli Çiftçilerin Gelir Düzeylerini Yükseltmek
Birçok organik tarım üretimi yapan çiftçi, aile işletmesi şeklinde çalışmakta ve çiftlik arazisi de küçük olmaktadır. Organik tarım ürünlerinin satış fiyatlarının konvansiyonel tarım ürünlerine göre yüksek oluşu, sentetik gübre ve tarım ilaçları gibi girdilerin çok sınırlı kullanılması ya da hiç kullanılmaması bu ölçekteki işletmelerin kar marjını yükseltebilmektedir.
 8- Ekonomik Üretimi Hedeflemek
Organik tarım ürünlerinin fiyatlarının konvansiyonel ürünlerinkinden daha pahalı olduğu bir gerçektir. Ancak konvansiyonel gıdaların görünmeyen maliyetleri hesap edildiğindeorganik gıdalardan daha pahalıya mal oldukları meydana çıkacaktır. Örneğin, konvansiyonel tarımda oldukça çeşitli ve fazla miktarda sentetik girdi kullanılması gerekmektedir ve bunların kullanımı sonucu, bertaraf edilmesi problem yaratan tehlikeli atıklar ortaya çıkmaktadır. Organik tarımda kullanılabilecek sentetik girdi miktarı oldukça sınırlı olduğundan bu tür faaliyetlere ayrılması gereken kaynaklar da konvansiyonele göre çok daha az olacaktır.
9- Biyolojik Çeşitliliği Sağlamak
Konvansiyonel tarımda çoğunlukla aynı tip ürün/ürünler sürekli olarak yıllarca ekilir. Bu nedenle toprağın sömürülen besin maddeleri ve mineralleri her yıl artan miktarlarda kullanılan sentetik gübrelerle tekrar toprağa verilmeye çalışılır. Sentetik gübreler toprağın mikroflorasını tahrip eder; solucanları, faydalı böceklerin topraktaki larva ya da yumurtalarını öldürür.
Tek tip ürünler, o ürünlerde zararlı olan haşerelerin yoğunluklarının artmasına neden olur. Bu ise tarım ilacı kullanımını zorunlu hale getirir. Tarım ilaçları, o ilaçlara karşı direnç mekanizmaları güçlenen haşerelerin çoğalmasını engelleyemediği için, dozajlarının ya da uygulama sıklıklarının arttırılması, hatta yeni başka ilaçların devreye sokulması gündeme gelecektir. Yoğun tarım ilacı uygulaması, bitkilere musallat olan haşerelerle birlikte onların düşmanı olan predatörlerin de yok edilmesine ve/veya böceklerle beslenen kuşların zehirlenmesine neden olur. Buna karşılık organik tarım yapılan işletmelerde haşere mücadelesi organik preperatların kullanımıyla çevredeki diğer faydalı hayvan ve böceklerin varlığını sürdürmeleri temeline dayanır.
Hayvan gübresi, doğal bitki besin elementleri, mineral katkıları, feromon tuzakları gibi ürüne doğrudan temas etmeyen biyoteknik yöntemler, iyi bir ürün münavebe planı veözellikle yeşil gübrelemeyle yetiştirilecek ürünün ihtiyacı olan besin maddeleri sağlandığı gibi, toprağın yapısı ve toprak mikroflorası korunmuş olur. Biyolojik çeşitliliğin korunması hem organik tarımın başarısı için hem de eko-sistemin dengelerinin bozulmaması için gereklidir.
10- Ürünlerde Daha Zengin Bir Aroma Yaratmak
Bulunulan bölgede mevcut ya da bölgeye çok kolay uyum sağlayan ürün çeşitleri, organik tarım koşullarında yetiştirildiklerinde, kendilerine özgü tat ve aromalarından bir şey kaybetmezler. Sentetik kimyasallar kullanılmadan üretilmiş olan organik ürünlerin albenisi konvansiyonel ürünlerden daha düşük olabilir; ancak besin, mineral, vitamin içerikleri, tat ve aromaları, ayrıca hasat sonrası raf ömürleri konvansiyonel ürünlerden daha fazladır.
 
Çiftlik                Malatya Sivas Karayolu Bindal Köyü / Malatya
Satış Merkezi : Mehmet Buyruk Caddesi Turgut Özal Cami Karşısı No:33 / Malatya
Telefon            +90.422.323 92 62 
Faks                +90.422.324 52 74
E-mail:             info@malatyaorganik.com